A kávé története
Egy közeli kolostor szerzetesei úgy gondolták, a kávébab ébren tartja majd őket imádkozás közben az éjszakai virrasztások alatt, és a kávé híre terjedni kezdett. Arab kereskedők hozták a kávét az Arab-félszigetre, ahol a kávészemeket forró vízben megfőzve készítették az eredetileg qahwa néven ismert italt, amelyből több nyelvben is a "kávé" szó ered.
A kávé későbbi története sokkal inkább tényeken, mintsem kitaláción alapul. Mivel a kávé eredetileg muszlim ital volt, Európában küzdelmes út vezetett odáig, míg fogyasztása elfogadottá vált, ami akkor következett be, amikor végül VIII. Kelemen Pápa 1600-ban megkeresztelte. Európa első kávéháza 1645-ben nyílt meg Velencében, nem pedig Bécsben. Bécs egészen 1683-ig nem mondhatott magáénak egyetlen kávéházat sem, amikor is a Bécsi ütközetben a törökök által hátrahagyott kávébabos zsákokat kezdték el először felhasználni.
Jelenleg a világon fogyasztott kávé 90%-a abból a palántából származik, amelyet egy francia tengerész tiszt azoktól a hollandoktól lopott el 1723-ban, akik először termesztettek kereskedelmi mennyiségben kávét Ceylonon és Jáván. A sors fintora, hogy a hollandok csempészték ki első kávé cserjéjüket a jemeni Mocha kikötőjéből 1690-ben.
Az Egyesült Államok az 1773-as Bostoni teadélután óta nagy kávéfogyasztó nemzetté vált. Ekkor történt hogy a tearakományt az óceánba öntötték az ellen tiltakozva, hogy az angolok magas adót vetettek ki az észak-amerikai kolóniára. Ezt követően a kávé fogyasztása a tea helyett hazafias dologgá vált.
Európában a II. világháborút követő időszakban, amikor a kávé nagy kinccsé vált, a "meghalok egy kis kávéért" szó szerinti értelmet kapott, amikor a német-belga határon a kávécsempészek és a határőrök közötti tűzharcban több ember is meghalt.
Napjainkban nem szűkölködünk a kávéban. Valójában a kávé, a második legértékesebb legálisan kereskedett árucikként hajtja előre a világkereskedelem kerekét, - majd 9 milliárd dollároséves áruforgalmával.